Сећање на Рождествено-Богородичину школу у Новом Саду ПДФ Штампа Ел. пошта

pomen episkopu Visarionu Pavlovicu

На дан празника Рођења Пресвете Богородице, 21. септембра 2014. године, у свечаној дворани Гимназије Јован Јовановић Змај у Новом Саду, уприличено је сећање на Рождествено-Богородичину школу коју је 1731. године основао епископ бачки Висарион Павловић.

О личности владике Висариона Павловића и о његовом доприносу за духовно-просветни развој српског народа говорила је професорица историје Дарија Војновић, а целокупни угођај је својим појањем употпунио гимназијски хор предвођен диригентом Јованом Травицом.

Сутрадан је у Саборној цркви у Новом Саду служен парастос оснивачу школе епископу Висариону Павловићу, свим професорима и ученицима. Помен су служили протојереј Стојан Билић, старешина Саборне цркве и презвитер Жељко Латиновић, старешина Успенске цркве у Новом Саду.